BRUNSCHWIG & FILS BIRD AND THISTLE – RED WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$582.40 Original price was: $582.40.$448.00Current price is: $448.00.
Per Roll
43 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Brunschwig & Fils |
|---|---|
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Wood Pulp – 59%, Binder – 21%, Other – 20% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 36 in (91.44 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Halfdrop | 18 in (45.72 cm) |
| Wallcovering Area | 74.25 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Toile |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: Brunschwig & Fils, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: BR-69518.166.0 - Limited Stock
Tags: Brunschwig & Fils Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics MARVEL Cloud 44494-0002$70.56Original price was: $70.56.$54.28Current price is: $54.28. -
United Fabrics SOLVE Linen 146397-0003$101.04Original price was: $101.04.$77.73Current price is: $77.73. -
United Fabrics PADDINGTON 16 Candlelight$57.17Original price was: $57.17.$43.98Current price is: $43.98.
