G P & J BAKER SIGNATURE BOXWOOD TRELLIS – INDIGO WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$286.00 Original price was: $286.00.$220.00Current price is: $220.00.
Per Roll
8 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | G P & J Baker |
|---|---|
| Collection | Signature |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 10 – 11 Weeks |
| Railroaded | No |
| Note | Priced And Sold By The 10.05 Meter Roll |
| Composition | Non Woven – 100% |
| Width | 52 cm (20.47 in) |
| Vertical Repeat | 7 cm (2.76 in) |
| Horizontal Repeat | 52 cm (20.47 in) |
| Wallcovering Area | 5.23 Square Meter |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Modern |
| Cleaning Code | Wallcovering |
California Residents: Proposition 65 warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Certification Letters
Sample Books
Categories: G P & J BAKER SIGNATURE, Kravet, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: BW45082.2.0 - Discontinued
Tags: G P & J BAKER SIGNATURE Kravet teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics ELOISE 23 Corsage$110.79Original price was: $110.79.$85.23Current price is: $85.23. -
United Fabrics CLAUDE 56 Mermaid$101.04Original price was: $101.04.$77.73Current price is: $77.73. -
United Fabrics GALLERY 60 Pavona$41.31Original price was: $41.31.$31.78Current price is: $31.78.
