See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- KRAVET CONTRACT JONATHAN ADLER CLARITY
- KRAVET CONTRACT JONATHAN ADLER CLARITY FIESOLE – PUNCH
KRAVET CONTRACT JONATHAN ADLER CLARITY FIESOLE – PUNCH
Transform your interiors with the vibrant Red-colored KRAVET CONTRACT JONATHAN ADLER CLARITY FIESOLE – PUNCH fabric from the Clarity collection. Expertly crafted in United States, this fabric features an elegant Geometric, Modern pattern, ideal for Upholstery. Its dimensions include a width of 57.5 in (146.05 cm), vertical repeat of 4.5 in (11.43 cm), and horizontal repeat of 1 in (2.54 cm), ensuring consistent aesthetics. With a furniture grade rating of high durability, it guarantees comfort and resilience. Easy maintenance is assured by a cleaning code of ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’. Additionally, this fabric complies with UFAC 1, ensuring reliable safety. Railroaded: No. Typical delivery if not in stock: upon request.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$0.00
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
Out of stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 57.5 in (146.05 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 4.5 in (11.43 cm) |
| Horizontal Repeat | 1 in (2.54 cm) |
| Brand | Kravet Contract |
| Designer | Jonathan Adler |
| Collection | Clarity |
| Type | Jacquards |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Acrylic Backed, Stain Repellent |
| Railroaded | No |
| Composition | Rayon – 52%, Cotton – 35%, Polyester – 13% |
| Furniture Grade | 26 |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() ![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck – 60,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D3070 Merlot
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3350 Ebony
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2768 Summer
$67.50Original price was: $67.50.$51.90Current price is: $51.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2566 Crimson
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics CB700-465
$79.20Original price was: $79.20.$60.90Current price is: $60.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2543 Tomato
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart



