Sale!

KRAVET COUTURE COREY DAMEN JENKINS TRAD NOUVEAU PANACHE WP – INDIGO WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$429.00 Original price was: $429.00.$330.00Current price is: $330.00.
Per Roll
36 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Kravet Couture |
|---|---|
| Collection | Trad Nouveau |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 9 – 10 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Corey Damen Jenkins |
| Note | Priced And Sold By The 9 Yard Roll |
| Composition | Cellulose – 85%, Polyester – 15% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 25.25 in (64.14 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Halfdrop | 12.63 in (32.08 cm) |
| Wallcovering Area | 60.75 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: blue, Blue Wallpaper, gray, Gray Wallpaper, Kravet, KRAVET COUTURE COREY DAMEN JENKINS TRAD NOUVEAU, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: W3823.50.0
Tags: blue Blue Wallpaper gray Gray Wallpaper Kravet KRAVET COUTURE COREY DAMEN JENKINS TRAD NOUVEAU Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics JULIET 20 Beachcomber$115.67Original price was: $115.67.$88.98Current price is: $88.98. -
United Fabrics AZMIR 34 Mixed Metal$68.12Original price was: $68.12.$52.40Current price is: $52.40. -
United Fabrics SUNDIAL 57 Sandcastle$147.36Original price was: $147.36.$113.35Current price is: $113.35.