You are here:
- Home
- KRAVET COUTURE MODERN TAILOR
- KRAVET COUTURE MODERN TAILOR PROXMIRE – PLATINUM WALLPAPER
KRAVET COUTURE MODERN TAILOR PROXMIRE – PLATINUM WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$582.40 Original price was: $582.40.$448.00Current price is: $448.00.
Per Roll
5 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Kravet Couture |
|---|---|
| Collection | Modern Tailor |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 9 – 10 Weeks |
| Finish | Untrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Double Roll Ships Untrimmed |
| Note | Priced And Sold By The 10 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Wallcovering Area | 67.50 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Modern |
| Cleaning Code | Wallcovering |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
Certification Letters
Sample Books
Categories: gray, Gray Wallpaper, Kravet, KRAVET COUTURE MODERN TAILOR, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: W3477.11.0 - Discontinued
Tags: gray Gray Wallpaper Kravet KRAVET COUTURE MODERN TAILOR Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics FINLEY 29 Birch$79.11Original price was: $79.11.$60.85Current price is: $60.85. -
United Fabrics AZMIR 34 Mixed Metal$68.12Original price was: $68.12.$52.40Current price is: $52.40. -
United Fabrics HOMESPUN 06 Biscuit$73.00Original price was: $73.00.$56.15Current price is: $56.15.
