KRAVET DESIGN KATE SPADE NEW YORK WHIMSIES FAVORITE THINGS – MULTI WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$460.20 Original price was: $460.20.$354.00Current price is: $354.00.
Per Roll
14 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Collection | Whimsies |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 4 – 5 Weeks |
| Railroaded | No |
| Designer | kate spade new york |
| Notes | Coordinating Fabric – Favorite.517.0 |
| Note | Priced And Sold By The 9 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 24 in (60.96 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Halfdrop | 12 in (30.48 cm) |
| Wallcovering Area | 60.75 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Novelty |
| Cleaning Code | X-Vacuum Or Brush Only |
Certification Letters
Sample Books
Categories: Kravet, KRAVET DESIGN KATE SPADE NEW YORK WHIMSIES, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: W3307.517.0 - Discontinued
Tags: Kravet KRAVET DESIGN KATE SPADE NEW YORK WHIMSIES Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics SOLVE Linen 146397-0003$101.04Original price was: $101.04.$77.73Current price is: $77.73. -
United Fabrics LUSH 85 Swan$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. -
United Fabrics SUNDIAL 84 Starboard$147.36Original price was: $147.36.$113.35Current price is: $113.35.
