You are here:
- Home
- LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS III
- LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS III ASKEW PAPER – SLATE/JADE WALLPAPER
LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS III ASKEW PAPER – SLATE/JADE WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$0.00
Per Roll
7 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa Modern |
|---|---|
| Collection | Wallpapers III |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Untrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Kelly Wearstler |
| Notes | Coordinating Print Gwf-3724.853 |
| Note | Priced And Sold By The 10 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 24.88 in (63.2 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Wallcovering Area | 67.50 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| Cleaning Code | Wallcovering |
California Residents: Proposition 65 warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including Vinyl Chloride which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Certification Letters
Sample Books
Categories: Kravet, LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS III, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: GWP-3701.853.0 - Discontinued
Tags: Kravet LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS III teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics LORE Lagoon 48146-0004$58.37Original price was: $58.37.$44.90Current price is: $44.90. -
United Fabrics WILDER 69 Paradise$68.12Original price was: $68.12.$52.40Current price is: $52.40. -
United Fabrics FLETCHER 38 Heirloom$85.18Original price was: $85.18.$65.53Current price is: $65.53.
