MULBERRY MODERN COUNTRY TORRIDON – TEAL WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$410.80 Original price was: $410.80.$316.00Current price is: $316.00.
Per Roll
24 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Mulberry |
|---|---|
| Collection | Modern Country |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 10 – 11 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Note | Priced And Sold By The 10 Meter Roll |
| Composition | Non Woven – 100% |
| Width | 68.5 cm (26.97 in) |
| Vertical Repeat | 52 cm (20.47 in) |
| Horizontal Repeat | 68.5 cm (26.97 in) |
| Wallcovering Area | 6.85 Square Meter |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Toile |
| Cleaning Code | Wallcovering |
California Residents: Proposition 65 warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including Toluene which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Certification Letters
Sample Books
Categories: Kravet, MULBERRY MODERN COUNTRY, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: FG076.R11.0 - Discontinued
Tags: Kravet MULBERRY MODERN COUNTRY teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics DOTTIE 71 Spritz$93.73Original price was: $93.73.$72.10Current price is: $72.10. -
United Fabrics FLETCHER 38 Heirloom$85.18Original price was: $85.18.$65.53Current price is: $65.53. -
United Fabrics ELOISE 36 Euphoria$110.79Original price was: $110.79.$85.23Current price is: $85.23.
