BRUNSCHWIG & FILS CADENET WALLPAPERS AUREL – AQUA/LEAF WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,079.00 Original price was: $1,079.00.$830.00Current price is: $830.00.
Per Roll
16 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Brunschwig & Fils |
|---|---|
| Collection | Cadenet Wallpapers |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Coordinating Print 8023103 |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Wood Pulp – 45%, Binder – 20%, Mineral Fillers – 20%, Polyester – 15% |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
| Vertical Repeat | 14 in (35.56 cm) |
| Horizontal Repeat | 18 in (45.72 cm) |
| Wallcovering Area | 99.00 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| Pattern | Animal/Insects, Botanical & Floral |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: BRUNSCHWIG & FILS CADENET WALLPAPERS, Green, Green Wallpaper, Kravet, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: P8023103.194.0
Tags: BRUNSCHWIG & FILS CADENET WALLPAPERS Green Green Wallpaper Kravet teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics UNWIND Rainwashed 400003-0001$68.12Original price was: $68.12.$52.40Current price is: $52.40. -
United Fabrics BOARDWALK 21 Coaster$160.75Original price was: $160.75.$123.65Current price is: $123.65. -
United Fabrics PLAY Jungle 40616-0008$48.62Original price was: $48.62.$37.40Current price is: $37.40.
