BRUNSCHWIG & FILS CADENET WALLPAPERS VENTOUX – TEAL/ROSE WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,079.00 Original price was: $1,079.00.$830.00Current price is: $830.00.
Per Roll
15 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Brunschwig & Fils |
|---|---|
| Collection | Cadenet Wallpapers |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Finish | Untrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Coordinating Print 8023102 |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Wood Pulp – 45%, Binder – 20%, Mineral Fillers – 20%, Polyester – 15% |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
| Vertical Repeat | 22.5 in (57.15 cm) |
| Horizontal Repeat | 18 in (45.72 cm) |
| Wallcovering Area | 99.00 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| Pattern | Botanical & Floral, Damask |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: BRUNSCHWIG & FILS CADENET WALLPAPERS, Kravet, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: P8023102.353.0
Tags: BRUNSCHWIG & FILS CADENET WALLPAPERS Kravet teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics GALLERY 37 Lakeside$41.31Original price was: $41.31.$31.78Current price is: $31.78. -
United Fabrics LORE Lagoon 48146-0004$58.37Original price was: $58.37.$44.90Current price is: $44.90. -
United Fabrics ELOISE 36 Euphoria$110.79Original price was: $110.79.$85.23Current price is: $85.23.
