You are here:
- Home
- BRUNSCHWIG & FILS CADENET WALLPAPERS
- BRUNSCHWIG & FILS CADENET WALLPAPERS VERNAY – AQUA WALLPAPER
BRUNSCHWIG & FILS CADENET WALLPAPERS VERNAY – AQUA WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,164.80 Original price was: $1,164.80.$896.00Current price is: $896.00.
Per Roll
16 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Brunschwig & Fils |
|---|---|
| Collection | Cadenet Wallpapers |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Coordinating Print 8023101 |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Wood Pulp – 45%, Binder – 20%, Mineral Fillers – 20%, Polyester – 15% |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Vertical Repeat | 17.3 in (43.94 cm) |
| Horizontal Repeat | 30 in (76.2 cm) |
| Wallcovering Area | 82.50 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| Pattern | Botanical & Floral |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: BRUNSCHWIG & FILS CADENET WALLPAPERS, Kravet, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: P8023101.13.0
Tags: BRUNSCHWIG & FILS CADENET WALLPAPERS Kravet teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics CLAUDE 56 Mermaid$101.04Original price was: $101.04.$77.73Current price is: $77.73. -
United Fabrics DOTTIE 71 Spritz$93.73Original price was: $93.73.$72.10Current price is: $72.10. -
United Fabrics WILDER 69 Paradise$68.12Original price was: $68.12.$52.40Current price is: $52.40.
