BRUNSCHWIG & FILS CELESTE WALLCOVERING COSMIQUE – TEAL WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$772.20 Original price was: $772.20.$594.00Current price is: $594.00.
Per Roll
4 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Brunschwig & Fils |
|---|---|
| Collection | Celeste Wallcovering |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 3 – 4 Wks if Stock at Mill |
| Railroaded | No |
| Notes | Coordinating Fabric 8023135 |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 27.55 in (69.98 cm) |
| Vertical Repeat | 53.14 in (134.98 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.55 in (69.98 cm) |
| Halfdrop | 26.61 in (67.59 cm) |
| Wallcovering Area | 75.76 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| Pattern | Animal/Insects, Novelty |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: BRUNSCHWIG & FILS CELESTE WALLCOVERING, Kravet, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: P8023110.13.0
Tags: BRUNSCHWIG & FILS CELESTE WALLCOVERING Kravet teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics WILDER 04 Abalone$68.12Original price was: $68.12.$52.40Current price is: $52.40. -
United Fabrics GALLERY 82 Spritzer$41.31Original price was: $41.31.$31.78Current price is: $31.78. -
United Fabrics FLETCHER 72 Puddle$85.18Original price was: $85.18.$65.53Current price is: $65.53.
