BRUNSCHWIG & FILS MAJORELLE WALLPAPERS NOUVELLE – AQUA WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$2,145.00 Original price was: $2,145.00.$1,650.00Current price is: $1,650.00.
Per Roll
11 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Brunschwig & Fils |
|---|---|
| Collection | Majorelle Wallpapers |
| Type | Murals / Panels, Print |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Coord. Print 8022139. 3 Panels Per Roll |
| Note | Priced And Sold By The 10.4 Yard Roll |
| Composition | Wood Pulp – 45%, Binder – 20%, Mineral Fillers – 20%, Polyester – 15% |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Vertical Repeat | 118.11 in (300 cm) |
| Horizontal Repeat | 54 in (137.16 cm) |
| Wallcovering Area | 140.40 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| Pattern | Botanical & Floral |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: BRUNSCHWIG & FILS MAJORELLE WALLPAPERS, Kravet, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: P8022112.13.0
Tags: BRUNSCHWIG & FILS MAJORELLE WALLPAPERS Kravet teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics GALLERY 60 Pavona$41.31Original price was: $41.31.$31.78Current price is: $31.78. -
United Fabrics WILDER 04 Abalone$68.12Original price was: $68.12.$52.40Current price is: $52.40. -
United Fabrics CHARISMA ECO 05 Aquarius$90.06Original price was: $90.06.$69.28Current price is: $69.28.
