You are here:
- Home
- Blue Wallpaper
- BRUNSCHWIG & FILS MAJORELLE WALLPAPERS PALMAR – BLUE WALLPAPER
BRUNSCHWIG & FILS MAJORELLE WALLPAPERS PALMAR – BLUE WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,164.80 Original price was: $1,164.80.$896.00Current price is: $896.00.
Per Roll
19 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Brunschwig & Fils |
|---|---|
| Collection | Majorelle Wallpapers |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 6 – 7 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Coordinating Print 8022138 |
| Note | Priced And Sold By The 10 Yard Roll |
| Composition | Paper – 95%, Other – 5% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 32.8 in (83.31 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Halfdrop | 13 in (33.02 cm) |
| Wallcovering Area | 67.50 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| Pattern | Botanical & Floral |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
California Residents: Proposition 65 warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including Vinyl Chloride which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Certification Letters
Sample Books
Categories: blue, Blue Wallpaper, BRUNSCHWIG & FILS MAJORELLE WALLPAPERS, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: P8022108.5.0
Tags: blue Blue Wallpaper BRUNSCHWIG & FILS MAJORELLE WALLPAPERS Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics ROTHKO 50 Mermaid$141.25Original price was: $141.25.$108.65Current price is: $108.65. -
United Fabrics SCOUT 25 Buttercream$86.42Original price was: $86.42.$66.48Current price is: $66.48.
