BRUNSCHWIG & FILS SUMMER PALACE WALLPAPERS JARDIN FLEURI – OPAL WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$2,334.80 Original price was: $2,334.80.$1,796.00Current price is: $1,796.00.
Per Roll
5 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Brunschwig & Fils |
|---|---|
| Collection | Summer Palace Wallpapers |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Note | Priced And Sold By The 8.76 Yard Roll |
| Composition | Cellulose – 62%, Binder – 16%, Polyester – 14%, Mineral Fillers – 8% |
| Width | 53.54 in (135.99 cm) |
| Vertical Repeat | 56.69 in (143.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 53.54 in (135.99 cm) |
| Halfdrop | 28.35 in (72.01 cm) |
| Wallcovering Area | 117.25 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral, Chinoiserie |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: BRUNSCHWIG & FILS SUMMER PALACE WALLPAPERS, Green, Green Wallpaper, Kravet, Orange, Orange Wallpaper, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: P8019118.157.0
Tags: BRUNSCHWIG & FILS SUMMER PALACE WALLPAPERS Green Green Wallpaper Kravet Orange Orange Wallpaper teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics GENEVIEVE 80 Topaz$56.83Original price was: $56.83.$49.42Current price is: $49.42. -
United Fabrics EXHALE Adobe 400001-0007$43.91Original price was: $43.91.$38.18Current price is: $38.18. -
United Fabrics TETRIS 38 Garden$64.61Original price was: $64.61.$56.18Current price is: $56.18.
