BRUNSCHWIG & FILS SUMMER PALACE WALLPAPERS LUANG – MEADOW WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,365.00 Original price was: $1,365.00.$1,050.00Current price is: $1,050.00.
Per Roll
10 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Brunschwig & Fils |
|---|---|
| Collection | Summer Palace Wallpapers |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Coordinating Print 8019134 |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Cellulose – 45%, Binder – 20%, Mineral Fillers – 20%, Polyester – 15% |
| Width | 55 in (139.7 cm) |
| Vertical Repeat | 33.7 in (85.6 cm) |
| Horizontal Repeat | 55 in (139.7 cm) |
| Wallcovering Area | 151.25 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Chinoiserie |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: beige, Beige Wallpaper, BRUNSCHWIG & FILS SUMMER PALACE WALLPAPERS, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: P8019116.337.0
Tags: beige Beige Wallpaper BRUNSCHWIG & FILS SUMMER PALACE WALLPAPERS Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics SCOUT 25 Buttercream$86.42Original price was: $86.42.$66.48Current price is: $66.48. -
United Fabrics SOLVE Linen 146397-0003$101.04Original price was: $101.04.$77.73Current price is: $77.73. -
United Fabrics PLAY Snow 40616-0001$48.62Original price was: $48.62.$37.40Current price is: $37.40.
