BRUNSCHWIG & FILS VOLUME 57 AVERA – CANTON/SKY WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$904.80 Original price was: $904.80.$696.00Current price is: $696.00.
Per Roll
6 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Brunschwig & Fils |
|---|---|
| Collection | Volume 57 |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Coordinating Print 8018120.515 |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Cellulose – 45%, Binder – 20%, Mineral Fillers – 20%, Polyester – 15% |
| Width | 27.5 in (69.85 cm) |
| Vertical Repeat | 18.58 in (47.19 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.5 in (69.85 cm) |
| Wallcovering Area | 75.63 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: beige, Beige Wallpaper, blue, Blue Wallpaper, BRUNSCHWIG & FILS VOLUME 57, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: P8019103.515.0
Tags: beige Beige Wallpaper blue Blue Wallpaper BRUNSCHWIG & FILS VOLUME 57 Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics ROTHKO 50 Mermaid$141.25Original price was: $141.25.$108.65Current price is: $108.65. -
United Fabrics ROTHKO 56 Oceanfront$141.25Original price was: $141.25.$108.65Current price is: $108.65. -
United Fabrics CHESSIE 44 Oatmilk Latte$129.06Original price was: $129.06.$99.28Current price is: $99.28.
