You are here:
- Home
- Wall paper
- COLE & SON FORNASETTI NUVOLETTE – GILVER & CHARCOAL WALLPAPER
Sale!

COLE & SON FORNASETTI NUVOLETTE – GILVER & CHARCOAL WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,034.80 Original price was: $1,034.80.$796.00Current price is: $796.00.
Per Roll
211 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Cole & Son |
|---|---|
| Collection | Fornasetti |
| Type | Murals / Panels, Print |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 1 – 2 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Priced & Sold As A Set-2 Rls 27 In W |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Vertical Repeat | 31.5 in (80.01 cm) |
| Horizontal Repeat | 54 in (137.16 cm) |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Novelty |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: COLE & SON FORNASETTI, gray, Gray Wallpaper, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: 114/2004.CS.0
Tags: COLE & SON FORNASETTI gray Gray Wallpaper Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics TREK 61 Night Hike$97.37Original price was: $97.37.$74.90Current price is: $74.90. -
United Fabrics TIDBIT 39 Fossil$97.37Original price was: $97.37.$74.90Current price is: $74.90. -
United Fabrics DART 61 Pewter$115.67Original price was: $115.67.$88.98Current price is: $88.98.