COLE & SON FORNASETTI SENZA TEMPO NUVOLETTE – STONE WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,034.80 Original price was: $1,034.80.$796.00Current price is: $796.00.
Per Roll
314 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Cole & Son |
|---|---|
| Collection | Fornasetti Senza Tempo |
| Type | Murals / Panels, Print |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 1 – 2 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Pretrimmed |
| Notes | Priced & Sold As A Set-2 Rls, 27in W X 11yds Ea |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Vertical Repeat | 31.5 in (80.01 cm) |
| Horizontal Repeat | 54 in (137.16 cm) |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Novelty |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: beige, Beige Wallpaper, COLE & SON FORNASETTI SENZA TEMPO, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: 114/28056.CS.0
Tags: beige Beige Wallpaper COLE & SON FORNASETTI SENZA TEMPO Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics REMIX Parchment 48145-0001$48.62Original price was: $48.62.$37.40Current price is: $37.40. -
United Fabrics MARVEL Cloud 44494-0002$70.56Original price was: $70.56.$54.28Current price is: $54.28.
