COLE & SON PEARWOOD PAVO PARADE – M PETROL/INK WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$436.80 Original price was: $436.80.$336.00Current price is: $336.00.
Per Roll
120 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Cole & Son |
|---|---|
| Collection | Pearwood |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 1 – 2 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Color: Metallic Petrol On Ink |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 20.5 in (52.07 cm) |
| Vertical Repeat | 30 in (76.2 cm) |
| Horizontal Repeat | 20.5 in (52.07 cm) |
| Wallcovering Area | 56.38 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Novelty |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: blue, Blue Wallpaper, COLE & SON PEARWOOD, Kravet, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: 116/8028.CS.0
Tags: blue Blue Wallpaper COLE & SON PEARWOOD Kravet teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics REMIX Parchment 48145-0001$48.62Original price was: $48.62.$37.40Current price is: $37.40. -
United Fabrics MAUDE 16 Flurry$124.18Original price was: $124.18.$95.53Current price is: $95.53. -
United Fabrics CHARISMA ECO 85 Sugar Cookie$90.06Original price was: $90.06.$69.28Current price is: $69.28.
