COLE & SON SEVILLE ANGELS TRUMPET – CORAL & VIRIDIAN ON INK WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$436.80 Original price was: $436.80.$336.00Current price is: $336.00.
Per Roll
66 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Cole & Son |
|---|---|
| Collection | Seville |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 1 – 2 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Pretrimmed |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Non Woven – 100% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 20.5 in (52.07 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Wallcovering Area | 74.25 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| Cleaning Code | Wallcovering |
California Residents: Proposition 65 warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including Methyl Isobutyl Ketone (Mibk) which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Certification Letters
Sample Books
Categories: COLE & SON SEVILLE, Kravet, Orange, Orange Wallpaper, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: 117/3009.CS.0
Tags: COLE & SON SEVILLE Kravet Orange Orange Wallpaper teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics LANE 69 Sunbaked$86.42Original price was: $86.42.$66.48Current price is: $66.48. -
United Fabrics EXPRESSIVE Blush 14123-0000$45.63Original price was: $45.63.$39.68Current price is: $39.68. -
United Fabrics LUSH 56 Peach Fuzz$77.53Original price was: $77.53.$67.42Current price is: $67.42.
