COLE & SON SEVILLE ORANGE BLOSSOM – ORANGE & SPRING GREEN/BLACK WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$410.80 Original price was: $410.80.$316.00Current price is: $316.00.
Per Roll
51 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Cole & Son |
|---|---|
| Collection | Seville |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 1 – 2 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Non Woven – 100% |
| Width | 20.5 in (52.07 cm) |
| Vertical Repeat | 35.9 in (91.19 cm) |
| Horizontal Repeat | 20.5 in (52.07 cm) |
| Wallcovering Area | 56.38 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
California Residents: Proposition 65 warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including Methyl Isobutyl Ketone (Mibk) which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Certification Letters
Sample Books
Categories: COLE & SON SEVILLE, Kravet, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: 117/1003.CS.0
Tags: COLE & SON SEVILLE Kravet teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics REMIX Silk 48145-0003$48.62Original price was: $48.62.$37.40Current price is: $37.40. -
United Fabrics PADDINGTON 34 Feather$57.17Original price was: $57.17.$43.98Current price is: $43.98. -
United Fabrics KNOX 78 Sugar$48.62Original price was: $48.62.$37.40Current price is: $37.40.
