G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS HERRINGBONE – LINEN WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$322.40 Original price was: $322.40.$248.00Current price is: $248.00.
Per Roll
45 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | G P & J Baker |
|---|---|
| Collection | Signature II Wallpapers |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 8 – 9 Weeks |
| Railroaded | No |
| Notes | Paste The Wall – Random Match |
| Note | Priced And Sold By The 10.05 Meter Roll |
| Composition | Non Woven – 100% |
| Width | 52 cm (20.47 in) |
| Vertical Repeat | 26 cm (10.24 in) |
| Horizontal Repeat | 52 cm (20.47 in) |
| Wallcovering Area | 5.23 Square Meter |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Herringbone/Tweed |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: beige, Beige Wallpaper, G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: BW45085.2.0
Tags: beige Beige Wallpaper G P & J BAKER SIGNATURE II WALLPAPERS Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics PLAY Snow 40616-0001$48.62Original price was: $48.62.$37.40Current price is: $37.40. -
United Fabrics ROTHKO 56 Oceanfront$141.25Original price was: $141.25.$108.65Current price is: $108.65. -
United Fabrics PADDINGTON 16 Candlelight$57.17Original price was: $57.17.$43.98Current price is: $43.98.
