You are here:
- Home
- Wall paper
- KRAVET COUTURE ORQUIDEA – TROPIC WALLPAPER
KRAVET COUTURE ORQUIDEA – TROPIC WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$2,457.00 Original price was: $2,457.00.$1,890.00Current price is: $1,890.00.
Per Roll
1 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Kravet Couture |
|---|---|
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 2 – 3 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Strippable, Untrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Liner Required,Hlf Drp Match,Sld Dbl Rls |
| Note | Priced And Sold By The 10 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 54 in (137.16 cm) |
| Vertical Repeat | 136 in (345.44 cm) |
| Horizontal Repeat | 54 in (137.16 cm) |
| Halfdrop | 68 in (172.72 cm) |
| Wallcovering Area | 135.00 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral, Tropical |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: Kravet, Kravet Couture, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: W3580.319.0
Tags: Kravet Kravet Couture teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics ELOISE 36 Euphoria$110.79Original price was: $110.79.$85.23Current price is: $85.23. -
United Fabrics GALLERY 37 Lakeside$41.31Original price was: $41.31.$31.78Current price is: $31.78. -
United Fabrics GALLERY 60 Pavona$41.31Original price was: $41.31.$31.78Current price is: $31.78.
