You are here:
- Home
- Wallcoverings
- KRAVET DESIGN CANDICE OLSON KRAVET DESIGN – W3369-21 WALLPAPER
KRAVET DESIGN CANDICE OLSON KRAVET DESIGN – W3369-21 WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$348.40 Original price was: $348.40.$268.00Current price is: $268.00.
Per Roll
204 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 2 – 3 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Candice Olson |
| Note | Priced And Sold By The 9 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 25.5 in (64.77 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Halfdrop | 13.5 in (34.29 cm) |
| Wallcovering Area | 60.75 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral, Modern |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: Kravet, KRAVET DESIGN CANDICE OLSON, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: W3369.21.0
Tags: Kravet KRAVET DESIGN CANDICE OLSON teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics MARVEL Linen 44494-0003$70.56Original price was: $70.56.$54.28Current price is: $54.28.
