You are here:
- Home
- LEE JOFA BUNNY WILLIAMS ARCADIA WALLPAPER
- LEE JOFA BUNNY WILLIAMS ARCADIA WALLPAPER HANCOCK PAPER – BLUE WALLPAPER
LEE JOFA BUNNY WILLIAMS ARCADIA WALLPAPER HANCOCK PAPER – BLUE WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,209.00 Original price was: $1,209.00.$930.00Current price is: $930.00.
Per Roll
11 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa |
|---|---|
| Collection | Arcadia Wallpaper |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 6 – 7 Weeks |
| Finish | Untrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Bunny Williams |
| Notes | Hand Screened |
| Note | Priced And Sold By The 10 Yard Roll |
| Composition | Paper – 95%, Vinyl – 5% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 35.8125 in (90.96 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Wallcovering Area | 67.50 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| Pattern | Damask |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
California Residents: Proposition 65 warning
WARNING: This product can expose you to chemicals including Vinyl Chloride which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
Certification Letters
Sample Books
Categories: blue, Blue Wallpaper, Kravet, LEE JOFA BUNNY WILLIAMS ARCADIA WALLPAPER, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: P2022107.5.0
Tags: blue Blue Wallpaper Kravet LEE JOFA BUNNY WILLIAMS ARCADIA WALLPAPER teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics CHARISMA ECO 53 Jewel$90.06Original price was: $90.06.$69.28Current price is: $69.28. -
United Fabrics DOTTIE 71 Spritz$93.73Original price was: $93.73.$72.10Current price is: $72.10. -
United Fabrics CAMILLE 73 Rain Cloud$97.37Original price was: $97.37.$74.90Current price is: $74.90.
