You are here:
- Home
- Wallcoverings
- LEE JOFA CLARE WALLCOVERING TOPONAS PAPER – SKY WALLPAPER
LEE JOFA CLARE WALLCOVERING TOPONAS PAPER – SKY WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$387.40 Original price was: $387.40.$298.00Current price is: $298.00.
Per Roll
77 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa |
|---|---|
| Collection | Clare Wallcovering |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 16 – 17 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Coordinating Fabric 2020206 |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Wood Pulp – 45%, Binder – 20%, Mineral Fillers – 20%, Polyester – 15% |
| Width | 20.5 in (52.07 cm) |
| Vertical Repeat | 21.65 in (54.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 20.5 in (52.07 cm) |
| Wallcovering Area | 56.38 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| Pattern | Ikat/Southwest/Kilims |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: Kravet, LEE JOFA CLARE WALLCOVERING, teal, Teal Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: P2023100.15.0
Tags: Kravet LEE JOFA CLARE WALLCOVERING teal Teal Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics CHARISMA ECO 53 Jewel$90.06Original price was: $90.06.$69.28Current price is: $69.28. -
United Fabrics WILDER 04 Abalone$68.12Original price was: $68.12.$52.40Current price is: $52.40. -
United Fabrics PIXEL 73 Starry Night$93.73Original price was: $93.73.$72.10Current price is: $72.10.
