You are here:
- Home
- Beige Wallpaper
- LEE JOFA MANOR HOUSE WALLPAPER ADLINGTON PAPER – CORAL WALLPAPER
LEE JOFA MANOR HOUSE WALLPAPER ADLINGTON PAPER – CORAL WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$871.00 Original price was: $871.00.$670.00Current price is: $670.00.
Per Roll
29 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa |
|---|---|
| Collection | Manor House Wallpaper |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Cellulose – 45%, Binder – 20%, Mineral Fillers – 20%, Polyester – 15% |
| Width | 27.5 in (69.85 cm) |
| Vertical Repeat | 47 in (119.38 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.5 in (69.85 cm) |
| Halfdrop | 23.5 in (59.69 cm) |
| Wallcovering Area | 75.63 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: beige, Beige Wallpaper, Kravet, LEE JOFA MANOR HOUSE WALLPAPER, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: P2019102.123.0
Tags: beige Beige Wallpaper Kravet LEE JOFA MANOR HOUSE WALLPAPER Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics IMPROVE White 17003-0001$138.81Original price was: $138.81.$106.78Current price is: $106.78. -
United Fabrics MARVEL Linen 44494-0003$70.56Original price was: $70.56.$54.28Current price is: $54.28. -
United Fabrics CHARISMA ECO 85 Sugar Cookie$90.06Original price was: $90.06.$69.28Current price is: $69.28.
