LEE JOFA MODERN HUNT SLONEM II HUTCH – TURQUOISE WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,209.00 Original price was: $1,209.00.$930.00Current price is: $930.00.
Per Roll
23 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa Modern |
|---|---|
| Collection | II |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 9 – 10 Weeks |
| Finish | Untrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Hunt Slonem |
| Note | Priced And Sold By The 10 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 27 in (68.58 cm) |
| Vertical Repeat | 31.75 in (80.65 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Wallcovering Area | 67.50 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: Kravet, LEE JOFA MODERN HUNT SLONEM II, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: GWP-3413.13.0
Tags: Kravet LEE JOFA MODERN HUNT SLONEM II Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics SCOUT 25 Buttercream$86.42Original price was: $86.42.$66.48Current price is: $66.48. -
United Fabrics ROTHKO 50 Mermaid$141.25Original price was: $141.25.$108.65Current price is: $108.65. -
United Fabrics NUANCE Cloud 400000-0001$64.48Original price was: $64.48.$49.60Current price is: $49.60.
