LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS V DISTRICT PAPER – SILT WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,554.80 Original price was: $1,554.80.$1,196.00Current price is: $1,196.00.
Per Roll
37 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa Modern |
|---|---|
| Collection | Wallpapers V |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| General Delivery If Not In Stock | 8 – 9 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Kelly Wearstler |
| Notes | Coordinating Print Gwf-3752 |
| Note | Priced And Sold By The 10 Yard Roll |
| Composition | Cellulose – 60%, Polyester – 24%, Mineral Fillers – 12%, Binder – 4% |
| Width | 26.75 in (67.95 cm) |
| Vertical Repeat | 42.18 in (107.14 cm) |
| Horizontal Repeat | 26.77 in (68 cm) |
| Wallcovering Area | 66.88 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: beige, Beige Wallpaper, Kravet, LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS V, Orange, Orange Wallpaper, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: GWP-3721.167.0
Tags: beige Beige Wallpaper Kravet LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS V Orange Orange Wallpaper Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics LUSH 56 Peach Fuzz$77.53Original price was: $77.53.$67.42Current price is: $67.42. -
United Fabrics PABLO 58 Rosehip$170.50Original price was: $170.50.$131.15Current price is: $131.15. -
United Fabrics EXPRESSIVE Blush 14123-0000$45.63Original price was: $45.63.$39.68Current price is: $39.68.
