You are here:
- Home
- White Wallpaper
- LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS V HEX PAPER – AURA WALLPAPER
LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS V HEX PAPER – AURA WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$2,145.00 Original price was: $2,145.00.$1,650.00Current price is: $1,650.00.
Per Roll
9 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Lee Jofa Modern |
|---|---|
| Collection | Wallpapers V |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Kelly Wearstler |
| Note | Priced And Sold By The 10 Yard Roll |
| Composition | Linen – 80%, Acrylic – 20% |
| Width | 34.25 in (87 cm) |
| Vertical Repeat | 24.68 in (62.69 cm) |
| Horizontal Repeat | 34.25 in (87 cm) |
| Wallcovering Area | 85.63 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: beige, Beige Wallpaper, Kravet, LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS V, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: GWP-3724.174.0
Tags: beige Beige Wallpaper Kravet LEE JOFA MODERN KELLY WEARSTLER WALLPAPERS V Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics CHESSIE 44 Oatmilk Latte$129.06Original price was: $129.06.$99.28Current price is: $99.28. -
United Fabrics IMPROVE White 17003-0001$138.81Original price was: $138.81.$106.78Current price is: $106.78. -
United Fabrics MARVEL Cloud 44494-0002$70.56Original price was: $70.56.$54.28Current price is: $54.28.
