See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- United Fabrics
- United Fabrics DRIFTER 17 Everglade
United Fabrics DRIFTER 17 Everglade
Bring sophistication and comfort to your space with the United Fabrics DRIFTER 17 Everglade, designed for both style and durability. This fabrics in DRIFTER is perfect for all your upholstery needs. Offering a durable yet soft texture, it’s ideal for creating custom furniture pieces, cushions, or even reupholstering your favorite chairs. Whether you’re updating your home or office decor, this versatile fabric brings timeless beauty and functionality to any room. Designed for versatility, this fabrics fabric offers a smooth and durable texture. Whether you’re restoring old furniture or creating new pieces, its elegant hue enhances any room while providing the comfort and durability you need.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$51.06 Original price was: $51.06.$39.28Current price is: $39.28.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
49 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
The United Fabrics Drifter 17 Everglade features a premium 100% Polyester construction, offering exceptional durability with an impressive 100,000 Double Rubs rating, making it ideal for high-traffic commercial and residential applications. This quality fabric composition provides easy care and fade resistance. advanced stain and soil protection for worry-free living. At 11.4 oz./yd., this substantial fabric is designed for sophisticated interior upholstery. Crafted in China as part of the Wayfinder collection. PFAS-free for health-conscious homes and California Prop 65 compliant. Perfect for furniture reupholstery, custom cushions, and designer projects where both style and performance matter.
Upholstery Fabric Specifications
| Application | Upholstery, Indoor |
|---|---|
| Content | 100% Polyester |
| Backing | Latex |
| Finish / Topcoat | Permanent Soil & Stain Protection |
| Weight | 11.4 oz./yd. |
| Width | 54.000" |
| Fabric Shown | Up the Roll |
| Origin | China |
Performance Characteristics
| Abrasion Resistance | 100,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pilling | Class 3 |
| Seam Slippage | Warp: 44 lbs / Weft: 41 lbs |
| Break Strength | Warp: 93 lbs / Weft: 117 lbs |
| Wet Crocking | Grade: 3 |
| Dry Crocking | Grade: 4 |
| Colorfastness to Light | Hours: 40 / Grade: 4 |
| Collection | 621: Wayfinder |
Flammability
- CA Technical Bulletin 117-2013 NFPA 260 "Flammability" and any corresponding data refer to the typical performance in the tests indicated and should not be construed to imply the behavior of this or any other material under actual fire conditions.
Product Notes
- California AB-2998 Compliant PFAS Free Prop 65 Compliant
Related products
-
Sale!
United Fabrics FERNIE 48 Midnight Garden
$146.12Original price was: $146.12.$112.40Current price is: $112.40. Add to cart -
Sale!
United Fabrics TASSEL 06 Black Bean
$146.12Original price was: $146.12.$112.40Current price is: $112.40. Add to cart -
Sale!
United Fabrics SCHOONER 75 Sangria
$132.73Original price was: $132.73.$102.10Current price is: $102.10. Add to cart -
Sale!
United Fabrics COSTA 94 Sun Dried
$154.67Original price was: $154.67.$118.98Current price is: $118.98. Add to cart -
Sale!
United Fabrics ELEGANCE Marble 45746-0001
$143.68Original price was: $143.68.$110.53Current price is: $110.53. Add to cart -
Sale!
United Fabrics LUSH 44 Jet Black
$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. Add to cart

