See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
United Fabrics LINX 17 Celadon
Enhance your decor with the United Fabrics LINX 17 Celadon, a fabric that brings refined style and durability to any project. This fabrics in LINX is perfect for all your upholstery needs. Offering a durable yet soft texture, it’s ideal for creating custom furniture pieces, cushions, or even reupholstering your favorite chairs. Whether you’re updating your home or office decor, this versatile fabric brings timeless beauty and functionality to any room. Whether reupholstering a cherished chair or designing a new piece, this fabrics in LINX offers a smooth, durable texture that’s perfect for both residential and commercial projects. The timeless beauty of this fabric complements any space.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$129.06 Original price was: $129.06.$99.28Current price is: $99.28.
Per Yard
25 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
The United Fabrics Linx 17 Celadon features a premium 50% Polyester 50% Acrylic construction, offering outstanding durability rated at 85,000 Double Rubs, perfect for everyday family use and busy households. This quality fabric composition provides superior UV resistance and colorfastness. Crypton® technology provides built-in stain, moisture, and odor resistance. At 21.0 oz./yd., this substantial fabric is designed for sophisticated interior upholstery. Crafted in Turkey as part of the Color Trends: Woodland Trail collection. California Prop 65 compliant and PFAS-free for health-conscious homes. Perfect for furniture reupholstery, custom cushions, and designer projects where both style and performance matter.
Upholstery Fabric Specifications
| Application | Upholstery, Indoor |
|---|---|
| Content | 50% Polyester 50% Acrylic |
| Backing | Acrylic |
| Finish / Topcoat | Crypton Home Soil & Stain Protection |
| Weight | 21.0 oz./yd. |
| Width | 54.000" |
| Fabric Shown | Up the Roll |
| Origin | Turkey |
| Repeat Horizontal | 4.750" |
| Repeat Vertical | 3.000" |
Performance Characteristics
| Abrasion Resistance | 85,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pilling | Class 5 |
| Seam Slippage | Warp: 84.6 lbs / Weft: 90.1 lbs |
| Break Strength | Warp: 298.7 lbs / Weft: 261.2 lbs |
| Wet Crocking | Grade: 4 |
| Dry Crocking | Grade: 4 |
| Colorfastness to Light | Hours: 40 / Grade: 4 |
| Collection | 821: Color Trends: Woodland Trail |
Flammability
- UFAC Class 1 CA Technical Bulletin 117-2013 NFPA 260 "Flammability" and any corresponding data refer to the typical performance in the tests indicated and should not be construed to imply the behavior of this or any other material under actual fire conditions.
Product Notes
- Antibacterial California AB-2998 Compliant Greenguard Gold Certified Prop 65 Compliant Inventory in Transition to PFAS Free
Related products
-
Sale!
United Fabrics VANTAGE 55 Paloma
$66.92Original price was: $66.92.$51.48Current price is: $51.48. Add to cart -
Sale!
United Fabrics FLETCHER 68 Pottery
$85.18Original price was: $85.18.$65.53Current price is: $65.53. Add to cart -
Sale!
United Fabrics LUSH 44 Jet Black
$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. Add to cart -
Sale!
United Fabrics LANE 69 Sunbaked
$86.42Original price was: $86.42.$66.48Current price is: $66.48. Add to cart -
Sale!
United Fabrics PABLO 08 Caviar
$168.06Original price was: $168.06.$129.28Current price is: $129.28. Add to cart


