See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- White Upholstery Fabric
- BAKER LIFESTYLE BRIDPORT PURBECK CHECK – GREEN/AQUA
BAKER LIFESTYLE BRIDPORT PURBECK CHECK – GREEN/AQUA
Enhance your interior spaces with the elegant BAKER LIFESTYLE BRIDPORT PURBECK CHECK – GREEN/AQUA fabric from the Bridport collection. Crafted in India, this fabric comprises Cotton – 100% Furniture Grade 21 and features a refined luxurious finish. The captivating Stripes pattern makes it ideal for Multipurpose. Dimensions include a width of standard width, a vertical repeat of balanced repeat, and a horizontal repeat of balanced repeat, ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating safety standards. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 13 – 14 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$204.10 Original price was: $204.10.$157.00Current price is: $157.00.
Per Yard
111 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 132 cm (51.97 in) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 18 cm (7.09 in) |
| Horizontal Repeat | 16.5 cm (6.5 in) |
| Brand | Baker Lifestyle |
| Collection | Bridport |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 13 – 14 Weeks |
| Composition | Cotton – 100% |
| Furniture Grade | 21 |
Performance Characteristics
| Pattern | Stripes |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics 4125 Rose Stripe
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2873 Cotton
$93.50Original price was: $93.50.$71.90Current price is: $71.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2524 Linen
$75.30Original price was: $75.30.$57.90Current price is: $57.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2235 Snow
$103.90Original price was: $103.90.$79.90Current price is: $79.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2594 Paisley Sand
$92.20Original price was: $92.20.$70.90Current price is: $70.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4127 Coral Stripe
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart
