See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
BRUNSCHWIG & FILS BARET SOLANUM EMB – MIST
Enhance your interior spaces with the elegant BRUNSCHWIG & FILS BARET SOLANUM EMB – MIST fabric from the Baret collection. Crafted in India, this fabric comprises Cotton – 63%, Polyester – 37% Furniture Grade 50 Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Global pattern makes it ideal for Multipurpose. Dimensions include a width of 49.9 in (126.75 cm), a vertical repeat of 15.35 in (38.99 cm), and a horizontal repeat of 12.48 in (31.7 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating safety standards. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 18 – 19 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$410.80 Original price was: $410.80.$316.00Current price is: $316.00.
Per Yard
76 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 49.9 in (126.75 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 15.35 in (38.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 12.48 in (31.7 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Baret |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 18 – 19 Weeks |
| Composition | Cotton – 63%, Polyester – 37% |
| Furniture Grade | 50 |
| Performance ACT Symbols |
|
Performance Characteristics
| Pattern | Global |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2811 Powder
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2655 Cloud
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4145 Rose Vine
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2873 Cotton
$93.50Original price was: $93.50.$71.90Current price is: $71.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2865 Ivory
$93.50Original price was: $93.50.$71.90Current price is: $71.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2855 Alabaster
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart
