BRUNSCHWIG & FILS GRAND BAZAAR WALLPAPERS KATIBI – MULTI WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,235.00 Original price was: $1,235.00.$950.00Current price is: $950.00.
Per Roll
23 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Brunschwig & Fils |
|---|---|
| Collection | Grand Bazaar Wallpapers |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Notes | Coordinating Fabric 8020104 |
| Note | Priced And Sold By The 10 Yard Roll |
| Composition | Cellulose – 60%, Polyester – 24%, Mineral Fillers – 12%, Binder – 4% |
| Width | 26.75 in (67.95 cm) |
| Vertical Repeat | 17.52 in (44.5 cm) |
| Horizontal Repeat | 26.77 in (68 cm) |
| Wallcovering Area | 66.88 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral, Global |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: BRUNSCHWIG & FILS GRAND BAZAAR WALLPAPERS, gray, Gray Wallpaper, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: P8020104.195.0
Tags: BRUNSCHWIG & FILS GRAND BAZAAR WALLPAPERS gray Gray Wallpaper Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics NUANCE Dove 400000-0004$64.48Original price was: $64.48.$49.60Current price is: $49.60. -
United Fabrics CORDA 45 Elephant$73.00Original price was: $73.00.$56.15Current price is: $56.15. -
United Fabrics CORDA 83 Shark$73.00Original price was: $73.00.$56.15Current price is: $56.15.
