BRUNSCHWIG & FILS GRAND BAZAAR WALLPAPERS SUFERA – AQUA WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,164.80 Original price was: $1,164.80.$896.00Current price is: $896.00.
Per Roll
10 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Brunschwig & Fils |
|---|---|
| Collection | Grand Bazaar Wallpapers |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| General Delivery If Not In Stock | 12 – 13 Weeks |
| Finish | Pretrimmed |
| Notes | Coordinating Fabric 8020103 |
| Note | Priced And Sold By The 10 Yard Roll |
| Composition | Cellulose – 60%, Polyester – 24%, Mineral Fillers – 12%, Binder – 4% |
| Width | 26.75 in (67.95 cm) |
| Vertical Repeat | 28.74 in (73 cm) |
| Horizontal Repeat | 26.77 in (68 cm) |
| Wallcovering Area | 66.88 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Damask |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: BRUNSCHWIG & FILS GRAND BAZAAR WALLPAPERS, gray, Gray Wallpaper, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: P8020103.13.0
Tags: BRUNSCHWIG & FILS GRAND BAZAAR WALLPAPERS gray Gray Wallpaper Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics PLAY Mushroom 40616-0005$48.62Original price was: $48.62.$37.40Current price is: $37.40. -
United Fabrics DOROTHY 15 Drizzle$83.98Original price was: $83.98.$64.60Current price is: $64.60. -
United Fabrics NUANCE Dove 400000-0004$64.48Original price was: $64.48.$49.60Current price is: $49.60.
