You are here:
- Home
- BRUNSCHWIG & FILS LES ENSEMBLIERS WALLPAPERS
- BRUNSCHWIG & FILS LES ENSEMBLIERS WALLPAPERS LA BRUME – IRON WALLPAPER
BRUNSCHWIG & FILS LES ENSEMBLIERS WALLPAPERS LA BRUME – IRON WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,807.00 Original price was: $1,807.00.$1,390.00Current price is: $1,390.00.
Per Roll
23 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Brunschwig & Fils |
|---|---|
| Collection | Wallpapers |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 9 – 10 Weeks |
| Finish | Untrimmed |
| Railroaded | No |
| Designer | Les Ensembliers |
| Note | Priced And Sold By The 8 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 36 in (91.44 cm) |
| Vertical Repeat | 24 in (60.96 cm) |
| Horizontal Repeat | 18 in (45.72 cm) |
| Wallcovering Area | 72.00 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: BRUNSCHWIG & FILS LES ENSEMBLIERS WALLPAPERS, gray, Gray Wallpaper, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper
SKU: P8020105.821.0
Tags: BRUNSCHWIG & FILS LES ENSEMBLIERS WALLPAPERS gray Gray Wallpaper Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper
Related Products
-
United Fabrics JULIET 20 Beachcomber$115.67Original price was: $115.67.$88.98Current price is: $88.98. -
United Fabrics DART 61 Pewter$115.67Original price was: $115.67.$88.98Current price is: $88.98. -
United Fabrics DARCY 72 Tinsmith$70.56Original price was: $70.56.$54.28Current price is: $54.28.
