See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Kravet
- Kravet Fabric
- BRUNSCHWIG & FILS SUMMER PALACE JARDIN FLEURI PRINT – IVORY
BRUNSCHWIG & FILS SUMMER PALACE JARDIN FLEURI PRINT – IVORY
Enhance your interior spaces with the elegant BRUNSCHWIG & FILS SUMMER PALACE JARDIN FLEURI PRINT – IVORY fabric from the Summer Palace collection. Crafted in Italy, this fabric comprises Cotton – 100% Furniture Grade 0 Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Chinoiserie pattern makes it ideal for Multipurpose. Dimensions include a width of 53.54 in (135.99 cm), a vertical repeat of 56.69 in (143.99 cm), and a horizontal repeat of 53.54 in (135.99 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘Ws-Solvent And/Or Water Based Cleaners Performance High Durability’, and it adheres to UFAC rating N. Railroaded: No. Typical delivery time if not in stock is approximately 14 – 15 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$410.80
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
25 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 53.54 in (135.99 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 56.69 in (143.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 53.54 in (135.99 cm) |
| Halfdrop | 26.77 in (68 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Summer Palace |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Sanforized |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 14 – 15 Weeks |
| Composition | Cotton – 100% |
| Furniture Grade | 0 |
| Performance ACT Symbols |
|
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 18,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Chinoiserie |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | Ws-Solvent And/Or Water Based Cleaners |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-

BRUNSCHWIG & FILS NORMANT CHECKS AND STRIPES ROLLO STRIPE – KIWI
$254.80 Add to cart -
Sale!
LEE JOFA MODERN GEM VELVET – AQUA
$819.00Original price was: $819.00.$630.00Current price is: $630.00. Add to cart -

KRAVET COUTURE VISTA COLLECTION ABOVE BOARD – CAMEL
$280.80 Add to cart -

KRAVET DESIGN KRAVET DESIGN – 32585-81
$258.70 Add to cart -

G P & J BAKER CHIFU IKAT BOKHARA – TEAL
$306.80 Add to cart -

THREADS NALA PRINTS LINEAR – CHARCOAL
$384.80 Add to cart
