See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Red Upholstery Fabric
- BRUNSCHWIG & FILS VIENNE SILKS MARTEL WEAVE – BERRY
BRUNSCHWIG & FILS VIENNE SILKS MARTEL WEAVE – BERRY
Transform your interiors with the vibrant Red-colored BRUNSCHWIG & FILS VIENNE SILKS MARTEL WEAVE – BERRY fabric from the Vienne Silks collection. Expertly crafted in Italy, this fabric features an elegant Geometric pattern, ideal for Multipurpose. Its dimensions include a width of 55 in (139.7 cm), vertical repeat of 8.25 in (20.96 cm), and horizontal repeat of 27 in (68.58 cm), ensuring consistent aesthetics. With a furniture grade rating of high durability, it guarantees comfort and resilience. Easy maintenance is assured by a cleaning code of ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’. Additionally, this fabric complies with UFAC N, ensuring reliable safety. Railroaded: No. Typical delivery if not in stock: 10 – 11 Weeks.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$410.80 Original price was: $410.80.$316.00Current price is: $316.00.
Per Yard
68 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 8.25 in (20.96 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Vienne Silks |
| Type | Silk |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Softened |
| Notes | For Light Upholstery Use. |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 10 – 11 Weeks |
| Composition | Cotton – 67%, Silk – 33% |
| Furniture Grade | 40 |
Performance Characteristics
| Pattern | Geometric |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2548 Apple
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics CB700-465
$79.20Original price was: $79.20.$60.90Current price is: $60.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2543 Tomato
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics CB700-463
$79.20Original price was: $79.20.$60.90Current price is: $60.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3037 Gemstone
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2566 Crimson
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart
