See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
CLARKE & CLARKE ANIMALIA AUDUBON – BLUE
Enhance your interior spaces with the elegant CLARKE & CLARKE ANIMALIA AUDUBON – BLUE fabric from the Animalia collection. Crafted in a distinguished textile region, this fabric comprises Cotton – 100% Furniture Grade 0 Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Animal/Insects pattern makes it ideal for Multipurpose. Dimensions include a width of 54 in (137.16 cm), a vertical repeat of 26.97 in (68.5 cm), and a horizontal repeat of 54.33 in (138 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘S-Solvent Or Dry Cleaning’, and it adheres to UFAC rating safety standards. Railroaded: standard orientation. Typical delivery time if not in stock is approximately 1 – 2 Wks if Stock at Mill.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$306.80 Original price was: $306.80.$236.00Current price is: $236.00.
Per Yard
67 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 26.97 in (68.5 cm) |
| Horizontal Repeat | 54.33 in (138 cm) |
| Brand | Clarke & Clarke |
| Collection | Animalia |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 1 – 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton – 100% |
| Furniture Grade | 0 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 30,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2855 Alabaster
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2235 Snow
$103.90Original price was: $103.90.$79.90Current price is: $79.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4125 Rose Stripe
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2633 Coconut
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2524 Linen
$75.30Original price was: $75.30.$57.90Current price is: $57.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics F300-116
$90.90Original price was: $90.90.$69.90Current price is: $69.90. Add to cart

