See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Clarke & Clarke Designer Studio G For C&C
- Clarke & Clarke Designer Studio G For C&C ASTRAL – MIDNIGHT
Clarke & Clarke Designer Studio G For C&C ASTRAL – MIDNIGHT
Experience the premium quality of Clarke & Clarke Designer Studio G For C&C ASTRAL – MIDNIGHT, designed to elevate your space with both style and durability. With a width of 55.9 in and a vertical repeat of 12.2 in, this fabric provides a seamless and balanced aesthetic. As part of the Illusion collection, it embodies sophistication and versatility. Expertly crafted in Made In China, the finish enhances its visual appeal, making it an elegant choice for upholstery. Made from Polyester – 100%, this fabric offers exceptional performance and longevity, ensuring a high-end look that lasts.
This product meets the highest durability standards, passing an abrasion test of 1 Martindale – 50,000 Cycles. Featuring a distinctive Modern pattern, it is designed for Upholstery applications. With a cleaning code of Ws-Solvent And, maintenance is simple and hassle-free. The fabric boasts a performance rating of High Durability CPSC Flammability Requirements and meets UFAC safety standards, making it a reliable choice for both residential and commercial projects.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$143.76 Original price was: $143.76.$119.80Current price is: $119.80.
Per Yard
113 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 55.9 in (141.99 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 12.2 in (30.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 14 in (35.56 cm) |
| Brand | Clarke & Clarke |
| Designer | Studio G For C&C |
| Collection | Illusion |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In China |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 – 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Polyester – 100% |
| Furniture Grade | 16 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 50,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | Ws-Solvent And/Or Water Based Cleaners |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics 5711 Chateau Phoenix
$80.50Original price was: $80.50.$61.90Current price is: $61.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D1660 Monterey
$66.20Original price was: $66.20.$50.90Current price is: $50.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3350 Ebony
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2663 Habitat
$76.60Original price was: $76.60.$58.90Current price is: $58.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 20510-01
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 1019 Habitat
$80.50Original price was: $80.50.$61.90Current price is: $61.90. Add to cart

