See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- White Upholstery Fabric
- CLARKE & CLARKE ORIENTAL GARDEN BHUTAN – EMERALD
CLARKE & CLARKE ORIENTAL GARDEN BHUTAN – EMERALD
Enhance your interior spaces with the elegant CLARKE & CLARKE ORIENTAL GARDEN BHUTAN – EMERALD fabric from the Oriental Garden collection. Crafted in a distinguished textile region, this fabric comprises Cotton – 90%, Linen – 10% Furniture Grade 17 Performance ACT Symbols and features a refined luxurious finish. The captivating Chinoiserie pattern makes it ideal for varied interior applications. Dimensions include a width of 54 in (137.16 cm), a vertical repeat of 6.22 in (15.8 cm), and a horizontal repeat of 5.31 in (13.49 cm), ensuring seamless continuity. Durable and comfortable, it meets a furniture grade rating of high durability. Maintenance is easy, with a cleaning code ‘standard care’, and it adheres to UFAC rating safety standards. Railroaded: standard orientation. Typical delivery time if not in stock is approximately 1 – 2 Wks if Stock at Mill.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$157.30 Original price was: $157.30.$121.00Current price is: $121.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
297 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6.22 in (15.8 cm) |
| Horizontal Repeat | 5.31 in (13.49 cm) |
| Brand | Clarke & Clarke |
| Collection | Oriental Garden |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 1 – 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton – 90%, Linen – 10% |
| Furniture Grade | 17 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Chinoiserie |
| End Use | Multipurpose |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2261 Parchment
$103.90Original price was: $103.90.$79.90Current price is: $79.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2855 Alabaster
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 4125 Rose Stripe
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2274 Cream
$98.70Original price was: $98.70.$75.90Current price is: $75.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D180 Moonstone Lattice
$64.90Original price was: $64.90.$49.90Current price is: $49.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2811 Powder
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart

