See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Black Upholstery Fabric
- Clarke & Clarke TROPICALE – MIDNIGHT
Clarke & Clarke TROPICALE – MIDNIGHT
Experience the premium quality of Clarke & Clarke TROPICALE – MIDNIGHT, designed to elevate your space with both style and durability. With a width of 54 in and a vertical repeat of 15.75 in, this fabric provides a seamless and balanced aesthetic. As part of the Exotica collection, it embodies sophistication and versatility. Expertly crafted in Made In India, the finish enhances its visual appeal, making it an elegant choice for upholstery. Made from Polyester – 63%, Viscose – 21%, Cotton – 16%, this fabric offers exceptional performance and longevity, ensuring a high-end look that lasts.
This product meets the highest durability standards, passing an abrasion test of 1 Martindale – 50,000 Cycles. Featuring a distinctive Botanical & Floral pattern, it is designed for Multipurpose applications. With a cleaning code of S-Solvent Or Dry Cleaning Product, maintenance is simple and hassle-free. The fabric boasts a performance rating of High Durability CPSC Flammability Requirements and meets UFAC safety standards, making it a reliable choice for both residential and commercial projects.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$441.60 Original price was: $441.60.$368.00Current price is: $368.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
258 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 15.75 in (40.01 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.625 in (34.61 cm) |
| Brand | Clarke & Clarke |
| Collection | Exotica |
| Type | Weave |
| Country of Manufacture | Made In India |
| General Delivery If Not In Stock | 1 – 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Polyester – 63%, Viscose – 21%, Cotton – 16% |
| Furniture Grade | 55 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 50,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D2066 Ebony Rose
$71.40Original price was: $71.40.$54.90Current price is: $54.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 5716 Chateau Santa Fe
$80.50Original price was: $80.50.$61.90Current price is: $61.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2663 Habitat
$76.60Original price was: $76.60.$58.90Current price is: $58.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 20490-01
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3350 Ebony
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 20420-01
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart

