See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Black Upholstery Fabric
- Clarke & Clarke WILD STRAWBERRY – NOIR EMB
Clarke & Clarke WILD STRAWBERRY – NOIR EMB
Experience the premium quality of Clarke & Clarke WILD STRAWBERRY – NOIR EMB, designed to elevate your space with both style and durability. With a width of 53.1 in and a vertical repeat of 18.9 in, this fabric provides a seamless and balanced aesthetic. As part of the Botanical Wonders Fabric collection, it embodies sophistication and versatility. Expertly crafted in Made In China Notes Coordinating Wallcovering W0135, the finish enhances its visual appeal, making it an elegant choice for upholstery. Made from Front, this fabric offers exceptional performance and longevity, ensuring a high-end look that lasts.
This product meets the highest durability standards, passing an abrasion test of . Featuring a distinctive Animal pattern, it is designed for Drapery applications. With a cleaning code of S-Solvent Or Dry Cleaning Product CPSC Flammability Requirements, maintenance is simple and hassle-free. The fabric boasts a performance rating of and meets UFAC safety standards, making it a reliable choice for both residential and commercial projects.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$475.20 Original price was: $475.20.$396.00Current price is: $396.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
127 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 53.1 in (134.87 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 18.9 in (48.01 cm) |
| Horizontal Repeat | 20.47 in (51.99 cm) |
| Brand | Clarke & Clarke |
| Collection | Botanical Wonders Fabric |
| Type | Embroidery, Velvet |
| Country of Manufacture | Made In China |
| Notes | Coordinating Wallcovering W0135/04 |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 – 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Front: Viscose – 100%; Back: Polyester – 100% |
Performance Characteristics
| Pattern | Animal/Insects, Botanical & Floral |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013’s requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics 20510-01
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2730 Flamingo
$67.50Original price was: $67.50.$51.90Current price is: $51.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics CB800-254
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D2945 Tuscan Sun
$100.00Original price was: $100.00.$76.90Current price is: $76.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3034 Harvest
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D1660 Monterey
$66.20Original price was: $66.20.$50.90Current price is: $50.90. Add to cart
