You are here:
- Home
- Wall paper
- COLE & SON CONTEMPORARY RESTYLED WOODS & PEARS – BLK/WHT/BRNZ WALLPAPER
COLE & SON CONTEMPORARY RESTYLED WOODS & PEARS – BLK/WHT/BRNZ WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$351.00 Original price was: $351.00.$270.00Current price is: $270.00.
Per Roll
179 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Cole & Son |
|---|---|
| Collection | Contemporary Restyled |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 1 – 2 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 21 in (53.34 cm) |
| Vertical Repeat | 27.5 in (69.85 cm) |
| Horizontal Repeat | 21 in (53.34 cm) |
| Wallcovering Area | 57.75 Square Feet |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: COLE & SON CONTEMPORARY RESTYLED, gray, Gray Wallpaper, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: 95/5027.CS.0
Tags: COLE & SON CONTEMPORARY RESTYLED gray Gray Wallpaper Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics TIDBIT 39 Fossil$97.37Original price was: $97.37.$74.90Current price is: $74.90. -
United Fabrics DOROTHY 15 Drizzle$83.98Original price was: $83.98.$64.60Current price is: $64.60. -
United Fabrics LUSH 71 Rum Raisin$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28.
