COLE & SON FORNASETTI NUVOLE AL TRAMONTO – DUSK/PINK WALLPAPER
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$1,424.80 Original price was: $1,424.80.$1,096.00Current price is: $1,096.00.
Per Roll
121 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Wallpaper Calculator
Feet
Feet
Total Area: Sq Ft
Total Rolls:
*This calculator is for estimation purposes only, please note we have included a 10% waste factor. Different designs may require varying quantities depending on match type, and this calculator does not take into consideration doors or windows. Please consult a professional wallpaper installer before placing an order, as bestupholsteryfabric.com will not be responsible for overage or shortage based on this estimation.
Wallpaper Specifications
| Brand | Cole & Son |
|---|---|
| Collection | Fornasetti |
| Type | Murals / Panels, Print |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 1 – 2 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | 4 Pnl Set Priced&Sold As 1 Continous Rl |
| Composition | Paper – 100% |
| Width | 108 in (274.32 cm) |
| Vertical Repeat | 118 in (299.72 cm) |
| Horizontal Repeat | 108 in (274.32 cm) |
Wallpaper Characteristics
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Sample Books
Categories: COLE & SON FORNASETTI, gray, Gray Wallpaper, Kravet, Wall paper, Wallcoverings, Wallpaper, white, White Wallpaper
SKU: 114/3007.CS.0
Tags: COLE & SON FORNASETTI gray Gray Wallpaper Kravet Wall paper Wallcoverings wallpaper white White Wallpaper
Related Products
-
United Fabrics LUSH 16 Cremini$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28. -
United Fabrics CHARMER Pebble 42111-0003$91.29Original price was: $91.29.$70.23Current price is: $70.23. -
United Fabrics LUSH 50 Moonrock$109.56Original price was: $109.56.$84.28Current price is: $84.28.
