See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Black Upholstery Fabric
- Donghia FORMATIONS – NOIR
Donghia FORMATIONS – NOIR
Experience the premium quality of Donghia FORMATIONS – NOIR, designed to elevate your space with both style and durability. With a width of 53 in and a vertical repeat of 59 in, this fabric provides a seamless and balanced aesthetic. As part of the Donghia II collection, it embodies sophistication and versatility. Expertly crafted in Made In India, the Washed Notes Hand Screen Light Upholstery Use finish enhances its visual appeal, making it an elegant choice for upholstery. Made from Wool – 57%, Cotton – 43%, this fabric offers exceptional performance and longevity, ensuring a high-end look that lasts.
This product meets the highest durability standards, passing an abrasion test of . Featuring a distinctive Abstract, Modern pattern, it is designed for Multipurpose applications. With a cleaning code of W-Water Based Cleaners UFAC N, maintenance is simple and hassle-free. The fabric boasts a performance rating of and meets UFAC safety standards, making it a reliable choice for both residential and commercial projects.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$403.20 Original price was: $403.20.$336.00Current price is: $336.00.
Per Yard
42 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 59 in (149.86 cm) |
| Horizontal Repeat | 53 in (134.62 cm) |
| Brand | Donghia |
| Collection | Donghia II |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Washed |
| Notes | Hand Screen Light Upholstery Use |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 – 17 Weeks |
| Composition | Wool – 57%, Cotton – 43% |
| Furniture Grade | 0 |
Performance Characteristics
| Pattern | Abstract, Modern |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | W-Water Based Cleaners |
| UFAC | N |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics D950 Venice
$66.20Original price was: $66.20.$50.90Current price is: $50.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 10640-02
$113.00Original price was: $113.00.$86.90Current price is: $86.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 10020-02
$118.20Original price was: $118.20.$90.90Current price is: $90.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 10023-03
$118.20Original price was: $118.20.$90.90Current price is: $90.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 5716 Chateau Santa Fe
$80.50Original price was: $80.50.$61.90Current price is: $61.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics CB800-254
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart
