See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Black Upholstery Fabric
- Donghia GRANDSTAND – BROWN
Donghia GRANDSTAND – BROWN
Experience the premium quality of Donghia GRANDSTAND – BROWN, designed to elevate your space with both style and durability. With a width of 55 in and a vertical repeat of 8.6 in, this fabric provides a seamless and balanced aesthetic. As part of the Circus collection, it embodies sophistication and versatility. Expertly crafted in Made In Turkiye, the finish enhances its visual appeal, making it an elegant choice for upholstery. Made from Polyester – 53%, Acrylic – 30%, Cotton – 17%, this fabric offers exceptional performance and longevity, ensuring a high-end look that lasts.
This product meets the highest durability standards, passing an abrasion test of 1 Martindale – 46,000 Cycles. Featuring a distinctive Plaid pattern, it is designed for Upholstery applications. With a cleaning code of S-Solvent Or Dry Cleaning Product, maintenance is simple and hassle-free. The fabric boasts a performance rating of High Durability and meets UFAC safety standards, making it a reliable choice for both residential and commercial projects.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$187.20 Original price was: $187.20.$156.00Current price is: $156.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
27 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 8.6 in (21.84 cm) |
| Horizontal Repeat | 7 in (17.78 cm) |
| Brand | Donghia |
| Collection | Circus |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| General Delivery If Not In Stock | 17 – 18 Weeks |
| Composition | Polyester – 53%, Acrylic – 30%, Cotton – 17% |
| Furniture Grade | 6 |
| Performance ACT Symbols |
|
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Martindale – 46,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Plaid / Check |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics 5716 Chateau Santa Fe
$80.50Original price was: $80.50.$61.90Current price is: $61.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3036 Onyx
$97.40Original price was: $97.40.$74.90Current price is: $74.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D1660 Monterey
$66.20Original price was: $66.20.$50.90Current price is: $50.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics CB800-254
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 6941 Shadow
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 20510-01
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart
