See Fabric on Furniture Before You Order
Use SwatchFLO to preview fabrics on furniture, compare options, share favorites, and order swatches with more confidence. Best on mobile, or upload a saved room photo from desktop.
Start with 10 Free Fabric Previews
Scan to Try SwatchFLO on Your Phone
- Home
- Black Upholstery Fabric
- Donghia JET – CHARCOAL
Donghia JET – CHARCOAL
Experience the premium quality of Donghia JET – CHARCOAL, designed to elevate your space with both style and durability. With a width of 52.25 in and a vertical repeat of 7.6 in, this fabric provides a seamless and balanced aesthetic. As part of the 3d collection, it embodies sophistication and versatility. Expertly crafted in Made In India, the finish enhances its visual appeal, making it an elegant choice for upholstery. Made from Linen – 49%, Cotton – 33%, Spun Rayon – 10%, Polyester – 8%, this fabric offers exceptional performance and longevity, ensuring a high-end look that lasts.
This product meets the highest durability standards, passing an abrasion test of 1 Wyzenbeek Cotton Duck – 30,000 Double Rubs. Featuring a distinctive Abstract, Modern pattern, it is designed for Upholstery applications. With a cleaning code of S-Solvent Or Dry Cleaning Product, maintenance is simple and hassle-free. The fabric boasts a performance rating of High Durability and meets UFAC safety standards, making it a reliable choice for both residential and commercial projects.
Reinvent Your Space, Redefine Your Style.
Retail Price
Sale Price Only
$403.20 Original price was: $403.20.$336.00Current price is: $336.00.
Call 323-484-6698 for latest inventory questions.
93 in stock
Samples and Free shipping promotion on orders over $199.99
Promotion only within the United States excluding Alaska, Guam, Hawaii, Micronesia, Palau, Puerto Rico, and U.S. Virgin Islands.
Promotion for a limited time only.
Upholstery Fabric Specifications
| Width | 52.25 in (132.72 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 7.6 in (19.3 cm) |
| Horizontal Repeat | 16.6 in (42.16 cm) |
| Brand | Donghia |
| Collection | 3d Collection |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| General Delivery If Not In Stock | 18 – 19 Weeks |
| Composition | Linen – 49%, Cotton – 33%, Spun Rayon – 10%, Polyester – 8% |
| Furniture Grade | 49 |
| Performance ACT Symbols |
|
Performance Characteristics
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck – 30,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Abstract, Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Sample Books
Related products
-
Sale!
Charlotte Fabrics 6941 Shadow
$94.80Original price was: $94.80.$72.90Current price is: $72.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics D3350 Ebony
$89.60Original price was: $89.60.$68.90Current price is: $68.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 5711 Chateau Phoenix
$80.50Original price was: $80.50.$61.90Current price is: $61.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 10020-02
$118.20Original price was: $118.20.$90.90Current price is: $90.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 10640-02
$113.00Original price was: $113.00.$86.90Current price is: $86.90. Add to cart -
Sale!
Charlotte Fabrics 1019 Habitat
$80.50Original price was: $80.50.$61.90Current price is: $61.90. Add to cart
